Vánoce v Keni? Pohoda, radost a setkávání

To, že se vánoční oslavy liší po celém světě, je nám všem dobře známé. Jak ale probíhají Vánoce na africkém kontinentu? Pojďte se s námi podívat do Keni, domova hned dvou členů týmu ATOA

Je 24. prosince, Štědrý den. V kostele ve vesnici právě začíná mše. Ta bude trvat až do noci. Doprovázejí ji hlasité zpěvy, tanec a potlesk. Všichni jsou barevně oblečení a usměvaví. Vánoce jsou v Keni ryze náboženskými oslavami, doprovází je modlitby a bohoslužby, které se slouží i po celý následující týden.

Brát to s klidem

Jsme zvyklí na to, že shon a stres jsou naprosto běžnou součástí předvánočního období. Všichni pospícháme, abychom stihli včas nakoupit dárky, abychom měli připravený adventní věnec, napečené cukroví a naplněnou lednici dobrotami, ale v Keni je to jinak. Tady opravdu panuje pohoda.


Hlavně být spolu

Vánoce jsou v Keni především o lidech. Většina domů je plná příbuzenstva, přátel a smíchu. Na Boží hod a mnohdy již na Štědrý večer se totiž ke společným oslavám scházejí celé rodiny, které jsou v Keni opravdu početné. Ti, co se odstěhovali do města, se vracejí do svých rodných domů na vesnici a pomáhají s vánočními přípravami na 25. prosince. Zdobí dům, pomáhají v kuchyni a užívají si společné chvíle.

Jak se ladí keňská vánoční atmosféra?

Nepočítejte s tím, že ulice keňských měst jsou ověšené světýlky, na pouličních lampách visí obří sněhové vločky a že stánky se svařeným vínem zdobí chvojí. Nenajdete tu chvojí, ani ten svařák. V Keni si totiž na přebohatou výzdobu nepotrpí. 

Ale i když se jedná o africkou zemi, kde byste živé vánoční stromky sotva hledali, tradice těch umělých tu je. Zdobí se převážně na Štědrý večer a druhý den zrána se pod ním schovává malá nadílka. Dárky dostávají v Keni hlavně děti. Balíčky jsou skromné a často obsahují ručně vyrobené dárky.


Pojďme se bavit!

Vánoce jsou v Keni jednoduše oslavy. Neslaví se s cukrovím u televize, slaví se jídlem. Tradičně se pořádá velké grilování. Připravuje se maso kozí a vepřové. K němu většinou dostanete slané placky chapati nebo třeba rýži a kaši ugali, ta ovšem nepatří mezi naše favority.

Čeho je třeba se při podobné keňské vánoční hostiny obávat? Je to jednoduché. Všechno, co na talíř dostanete, musíte podle tradic sníst. Dávejte si tedy pozor a případně ruku hospodyně nasměrujte k menší vařečce.

Zpět do obchodu